ДОСЛІДЖЕННЯ ІНДЕКСІВ ТЕОРЕТИЧНОЇ ВІДПОВІДНОСТІ ДЛЯ УКРАЇНСЬКОГО АЛФАВІТУ З ПРОБІЛОМ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.17721/ISTS.2024.7.45-51

Ключові слова:

індекси теоретичної відповідності, індекс збігу, перший метод Фрідмана, другий метод Фрідмана, комп'ютерна лінгвістика

Анотація

Вступ. Важливу роль у виявленні слабкостей криптографічних систем і забезпеченні їхньої стійкості відіграють індекси теоретичної відповідності. Проаналізувавши доступні джерела інформації, не було виявлено вказаного показника для українського алфавіту з пробілом, що унеможливлює знаходження точних результатів у розрахунках, де використовують цей показник. Методи. Індекси теоретичної відповідності мають широке застосування, але найчастіше їх використовують у першому методі Фрідмана під час обчислення розміру ключа для шифру Віженера, який використовують у вивченні базових понять криптографічних систем. Розглянуто загальний алгоритм знаходження індексів теоретичної відповідності для українського алфавіту з пробілом на основі аналізу великої вибірки текстів. Для розрахунків проаналізовано 700 текстів, кількість елементів яких становить 1500. Тексти обрано за допомогою API із загальнодоступної вільної багатомовної онлайн-енциклопедії Wikipedia. Розрахунок виконували для ключів розміру від 2 до 7. Індекс теоретичної відповідності обчислено у два етапи. На першому етапі знайдено практичні індекси відповідності для всіх текстів, а далі за допомогою стандартного відхилення вибірки обчислено проміжок найповторюваніших показників. Програмний код для реалізації алгоритму обчислення індексу було представлено у вигляді компонентів проєкту, які відповідають за різні аспекти процесу. Результати. В результаті дослідження виявлено варіацію значень індексу відповідності залежно від розміру тексту, що підкреслює необхідність враховувати довжину тексту під час аналізу та розроблення криптографічних систем, зокрема й у виборі ключів шифрування. Зроблено висновок, що розмір тексту може впливати на результати розрахунків індексів відповідності, але несуттєво впливає на загальну захищеність та ефективність шифрування. Висновки. У процесі виконання роботи проведено аналіз українського алфавіту з пробілом та його властивостей. Розроблено та реалізовано алгоритм обчислення індексу теоретичної відповідності для цього алфавіту. Експериментально визначено індекс теоретичної відповідності для різних текстів українською мовою за допомогою розробленого алгоритму.

Завантажити

Дані для завантаження поки недоступні.

Посилання

Gorkavenko, V. M., Popova, T. G., & Tarasenko, O. V. (2019). Mathematical Linguistics: a textbook. Publishing House "Prosvita".

Rivest, R., Shamir, A., & Adleman, L. (1978). A method for obtaining digital signatures and public-key cryptosystems. Communications of the ACM, 21(2), 120–126.

Завантаження

Опубліковано

2024-07-01

Як цитувати

ДОСЛІДЖЕННЯ ІНДЕКСІВ ТЕОРЕТИЧНОЇ ВІДПОВІДНОСТІ ДЛЯ УКРАЇНСЬКОГО АЛФАВІТУ З ПРОБІЛОМ. (2024). Безпека інформаційних систем і технологій, 1(7), 45-51. https://doi.org/10.17721/ISTS.2024.7.45-51