ПЕРЕВАГИ ТА НЕБЕЗПЕКИ ВИКОРИСТАННЯ CHATGPT
DOI:
https://doi.org/10.17721/ISTS.2024.7.52-61Ключові слова:
чат-бот, нейронні мережі, застосунок, шифрування, авторське право, конфіденційність, штучний інтелектАнотація
Вступ. Ця стаття презентує ChatGPT – новий чат-бот, один з останніх продуктів у сфері штучного інтелекту, створений компанією OpenAI, яка розробила цю технологію спільно з Ілоном Маском. У статті надано рекомендації щодо підключення до чат-бота. Визначено основні переваги штучного інтелекту, наведено приклади його застосування. Нинішні освітні процеси мають розвивати у студента крос-дисциплінарний і практико-орієнтований підхід. Реузультати. Показано, що серед основних переваг ChatGPT – можливість генерувати тексти на задану тему, відповідати практично на всі запитання користувачів і висловлюватись навіть українською мовою. Наведено конкретні приклади питань до чат-бота, що пов'язані, зокрема й із захистом інформації, управлінням ризиками тощо. Продемонстровано відповіді з його боку. Зосереджено увагу на небезпеці, що виникає у разі використання нового чат-бота. Показано, що серед виявлених небезпек особливе місце займають можливий плагіат, проблеми сумісності, застосування у зловмисних цілях, проблеми конфіденційності, питання щодо порушення авторських прав і проблеми використання ChatGPT у системі освіти. Підкреслено, що нині система освіти переживає значну кризу і щоб процес отримання знань був адекватний викликам сьогодення, треба кардинально переглянути підхід до того, якими мають бути нинішній викладач і сам навчальний процес. Зазначено, що Україні потрібна докорінна трансформація самої суті системи освіти. Нині головне завдання викладача – дати студенту можливість самому проявити ініціативу в навчанні, ефективно використовувати отриману інформацію, комбінувати її й застосовувати отриманий результат у розв'язанні свого завдання. Успішний студент має навчитися розв'язувати комплексні завдання, які перебувають на стику різних предметів і дисциплін. Висновки. ChatGPT є потужним інструментом, але нині він має деякі недоліки, які варто врахувати, якщо в планах є його використання.Завантажити
Посилання
Краковецький, О. (2023, 6 січня). Генерація текстів в AI-моделях DOU. Генерація текстів: перевіряємо прогрес AI-моделі від GPT до ChatGPT. https://dou.ua/forums/topic/41509.
Новий чат-бот ChatGPT змусив говорити про себе світ. Чим він небезпечний (2023, 10 січня). BBC News Україна. https://www.bbc.com/ukrainian/news-64221657?xtor=AL-73-%5Bpartner%5D-%5Bukr%5D-%5Bheadline%5D-%5/Bukrainian%5D-%5Bbizdev%5D-%5Bisapi%5D.
Чат-бот ChatGPT: помічник чи реальна загроза освіті (2023, 10 січня). https://www.op.ua/news/osvita-v-ukraini/chat-bot-chatgpt-pomichnik-chi-realna-zagroza-osviti.
Чим небезпечний чат-бот ChatGPT – новий продукт у сфері штучного інтелекту (2023, 1 листопада). https://texty.org.ua/fragments/108687/chym-nebezpechnyj-chatbot-chatgpt-novyj-produkt-u-sferi-shtuchnoho-intelektu/.